روشنایی

خبرها و مطالب داغ داغ از افغانستان

15 مهاجر غیرقانونی افغان در یونان بازداشت شده اند.سیم خاردار مرز یونان/ ملدووا اکراین

15 مهاجر غیرقانونی افغان در میدان هوایی یونان بازداشت شده اند

گروهی که افغان ها را قاچاقی به اروپا می برد، گرفتار شد

 

پوليس ايتاليا به روز چهار شنبه اعضاي يک گروه 26 نفري مظنون به قاچاق را بازداشت کرد. گفته شده که مرکز اين گروه در کافههاي انترنتي بوده و صدها افغان به شمول جنگجويان افراطي را به صورت قاچاق به ايتاليا آورده است.

 

همزمان دو فرد مظنون ديگر نيز در فرانسه و آلمان بازداشت شده اند. پيرو ساوياتي، يکي از بازجويان در روم گفت: «برخي از کساني که بازرسي شده اند مظنون به دست داشتن در تروريسم بين المللي مي باشند».

اين دار و دسته عمدتاً شامل افغانها، کردها و پاکستانيها بوده است  و براي انتقال پول از سيستم حواله استفاده کرده است که در شرق ميانه معمول مي باشد.

هر ماه در حدود 200 افغان به شمول 40 فرد زير سن هجده سال به ايتاليا و ساير نقاط اروپا آورده شده اند. اين مهاجران عمدتاً از مرزهاي  افغانستان و پاکستان مي آمدند و از طريق  کشورهايي چون عراق، ايران و يونان به ايتاليا آورده  مي شدند. آخرين نقطهء عزيمت آرين آنها يونان بوده است که از آنجا به ايتاليا آورده مي شده اند.

پولي که هر مهاجر براي اين سفر از افغانستان تا ايتاليا کرده است، از  3000 تا 3500 يورو بوده است. باز رسي در مورد اين گروه از قاچاقبران در سال 2008 هنگامي شروع شد که در يک تحقيق پيرامون قاچاق مواد مخدر از افغانستان براي تمويل افراط گرايان، معلوم گرديد که مساله قاچاق انسان نيز مطرح است.

افرادي که توسط اين گروه به ايتاليا آورده شده اند، اکنون در مرکز توقيف مهاجران غيرقانوني ايتاليا مي باشند.

شنود تيلفون هاي اين افراد نشان داده است که اکثراً به زبان فارسي صحبت مي کنند و کلمه رمز آنها به جاي «اجازه اقامت»  لفظ «تيوب» بوده است.

 

پوليس اين مهاجران را هنگامي که در زيرخانههاي دو کافه انترنتي در جنوب شهر روم خواب بودند بازداشت کرد. برخي از آن ها مجبور شده اند براي بازپرداخت پولي که خانوادههاي شان براي قاچاقبران تهيه کرده بودند، تن به کار مزدوري بدهند. پوليس گفته است که آنها در تلاش بازداشت 19 فرد مظنون ديگر در سراسر اروپا است.

در شمال یونان ارگان های امنیتی 15 مهاجر غیرقانونی از افغانستان را را بازداشت نموده که در جمله انها 8 طفل نیز شامل می باشند. همه انها در شمال – شرق کشور مستقیماً قبل از پرواز از میدان هوایی شهر کاوالی به شهر جینیوا در ایتالیا بازداشت شدند.

قرار معلومات اژانس اسوشیتید پرس ، همه اتباع افغانستان باخود پاسپورت های جعلی هالندی داشتند که انها در اتن به مبلغ یک هزار یورو هرکدام خیداری نموده بودند. به افغانان در پرواز از یونان به ایتالیا کارمند یکی از کمپنی های توریستی میلان تبعه مراکش کمک نموده است. او دو طیاره را به مبلغ 36 هزار یورو بنام یکی از مشتریان کمپنی به انگلستان اجاره نموده بود.

یونان می خواهد مرز خود را با ترکیه توسط سیم خار دار مسدود نماید، به گفته مقامات یونانی این دیوار مانند حصار مرزی بین ایالات متحد امریکا و مکزیکو درست خواهد شد.
این گزارش را روزنامه فرانکفورتر آلگماینه به نشر رسانده است.

بیش از 80 فیصد از مهاجران غیر قانونی از این طریق وارد اروپا می شوند. یونان تصمیم دارد بیش از 200 کیلومتر مرز خود را با ترکیه برای متوقف ساختن مهاجران غیر قانونی که از ترکیه وارد یونان می شوند ذریعه سیم خوار دار مسدود کند.
در حال حاضر صدها تن از مرزبانان کشورهای جامعه اروپا بخصوص آلمان به کمک پولیس یونان برای جلوگیری مهاجران غیر قانونی به این کشور در مرزهای یونان مشغول خدمت می باشند.
این در حالیست که وزیر حفاظت از شهروندان یونان آقای کریستوس پاپوتیس به رسانه ها گفته است ، ما درحال حاضر مشغول برنامه ریزی یک دیوار برای جلوگیری غیر قانونی مهاجران به یونان می باشیم.
او گفت : تحمل مقامات یونانی نسبت به این مهاجرت های غیر قانونی به سر رسیده است.
آقای کریستوس همچنان می گوید که در یک روز دو بار در نزدیک شهر آتن 65 مهاجرغیر قانونی را در یک موتر انتقال میوه که قصد مسافرت به ایتالیا را داشتند بازداشت نموده اند. در همین روز نیروهای امنیتی از بازداشت 75 مهاجر غیر قانونی افغانی دیگر که داخل یک موتر تانکرمخفی شده اند گزارش داده است این افراد 1200 تا 1600 یورو را برای کرایه از ترکیه به یونان به قاچاقبران می پردازند.

از ترکیه به یونان از طریق مرز زمینی و به فاصله چند کیلومتر در امتدار رودخانه دلتا می توان داخل خاک یونان شد. یونان ماه قبل در اثر ازیاد مهاجرت های غیر قانونی به این کشور از جامعه اتحادیه اروپا کمک خواسته است. درهمین حال وزیر حفاظت از شهروندان یونان گفته است روزانه بیش از 200 نفر از طریق ترکیه وارد خاک یونان می شوند. در رابطه با اینکه مقامات افغان جهت حل مشکلات پناهجویان افغان چه کارهای انجا داده اند اخبار دقیقی در اختیار رسانه ها قرار نگرفته است.

کمیسیون اتحادیه اروپا وضعیت شهر ( ورزی افروز ) که در مرز ترکیه قرار دارد را نگران کننده توصیف می کند که از این مرز بیش از 80 فیصد مهاجران غیر قانونی به کشورهای اروپائی مهاجرت می کنند. به این وسیله از یونان برای مهاجرت های غیر قانونی به اروپا به عنوان یک راه عبوراستفاده می شود.
مقامات یونانی می گویند از 300 هزار خارجی که در حال حاضر در یونان بسر می برند بیشتر شان از کشورهای افغانستان، عراق ، افریقای شمالی و سایر کشورها می باشند.
مجموعه پناهجویان درسال گذشته نظر به امار مقامات اداره امور پناهدگان المان بالغ بر 40 هزار نفر در این کشور بوده است.
مقامات اتحادیه اروپا برای کنترول بیشتر عبور پناهجویان غیر قانونی از این مرزها به یونان کمک می نماید تا این پناهجویان در اردو گاهاهی مشخصی در یونان نگهداری شوند. گرچه مقامات یونانی ازعدم گنجایش بیشتر پناهچویان در این اروگاه ها خبر داده اند.
در حال حاضر صدها نفر از مرزبانان کشورهای جامعه اروپا منجله المان به کمک پولیس یونان برای جلوگیری مهاجران غیر قانونی به این کشور در مرز های یونان مشغول خدمت می باشند.

این همان مزری است که در چند سال گذشت ده ها هزار فامیل افغان به اروپا و سایر نقاط جهان مهاجرت کرده اند. این مرز حاوی درد ها و رنج های بیشمار تعدادی از مردم افغانستان می باشد که برای ادامه زندگی به خارج از کشور ده ها زن ، مرد ، پیر و جوان حتی کودکان در آب های بین مرز ترکیه و یونان به دریا غرق شدند و شمار زیادی درحین انتقال توسط تانکرها به علت نرسیدن اکسیژن خفه شدند و یا جوانان در انتقال توسط موترهای لاری و مخفی ساختن آنان برای عبور از مرزها که در زیر موترها توسط قاچاقبرن جاسازی شده اند اکثرآ قبل از رسیدن به مقصد یا زیر چرخ های لاری ها و یا هم به علت شدت سردی هوا یخ زده ، جان باختند.صد ها پناهجوی افغانی با اعضای خانواده خود به علت بی توجهی دولت یونان نسبت به آنها در شهر آتن در مقابل پارلمان یونان تحصن نموده و خواهان رسیدگی به وضعیت شان شده اند.
اعتراض صد ها افغان که کفته اند ما از ترس مرگ و برای حفظ جان خود از افغانستان فرار نموده ایم ولی در یونان که یک کشور اروپائی است با یک مرگ تدریجی مواجه بوده ، از خدمات بهداشت و درمان محروم بوده اطفال ما حق رفتن به مکتب را ندارند.
عبورغیر قانونی از مرزها همیشه و در هر لحظه با مرگ همراه می باشد ، اما پناهنده ای که که هر لحظه مرگ را در افغانستان تجربه می کند و برای نجات خود و خانواده شان یک ریسک که سر انجام آن شاید مرگ باشد را قبول می کنند حتمآ امکان زندگی در افغانستان برای شان فراهم نبوده است.
شاهدان عینی که به برلین رسیده اند می گویند در مقابل چشمان شان طفل کوچک شان به دریا افتاده و آنها نتواسته اند به او کمک کنند ، طفل در مقابل چشمان مادر غرق شده است حالا این مادر چه حالی دارد خدا می داند ؟

گزارشاتی از خشونت احزاب راست گرای افراطی یونان علیه پناهجویان که افغان ها نیز شامل آنان می باشند باعث زخمی شدن تعداد زیادی از افغان ها خصوصا جوانان شده است که مورد اهانت لت و کوب قرار می گیرند. همچنین از سوزاندان کمپ های پناهجویان در بعضی از شهرهای یونان خبر می رسد.
یک شاهد عینی که دو روز قبل به برلین رسیده است می گوید دوهفته قبل در حمله کروه های نیو فاشیستی بالای پناهجویان افغان که اکثرا در خیابان ها و پارک ها می خوابند، افزایش یافته است. این افراد با چاقو ، پنجه بوکس و چوب مسلح می باشند. او می گوید در این حملات چند نفر زخمی شدند و این حملات مرتب اتفاق می افتند و پولیس در این رابطه واکنشی نشان نمی دهد. بعضی ها به علت نداشتن پول کافی نیمی از خانواده خود را مجبورآ به یونان می گذارند تا برای کرایه آنها پولی فراهم کنند.
چند خانواده افغان که به برلین رسیده اند میگویند ، از اعضای خانواده خود جدا شده اند و بخشی از جوانان و یا شوهران شان تا حال به انها یکجا نشده اند. اکثرآ این پناهجویان به علت دوری فامیل و ترس از تلف شدن آنها از ناراختی های روانی رنج می برند.

افغانها بصورت غیرقانونی جهت یافتن کار به ملدووا میروند
/افغانها بصورت غیرقانونی جهت یافتن کار به ملدووا میروند

گزمه شعبه اداره سرحدی ولایت اودیسه اوکراین در نزدیک خط سرحدی موتر "واز" به دریوری تبعه 61 ساله اوکراین توقیف نموده است. این مرد اتباع 22 ساله و 24 ساله افغانستان و تبعه 34 ساله اوکراین را انتقال میداد.

طوریکه به آژانس خبری "اوکراین اینفورم" از اداره دولتی سرحدی اوکراین خبر دادند، اتباع خارجی تصدیق اداره مهاجرت ولایت خیرسون در این باره در دست داشتند که مساله دادن موقف پناهندگی انها بررسی میشود. افغانها اعتراف نمودند که قبلاً در یکی از بازارهای اودیسه (اوکراین) کار میکردند، ولی در این اواخر عواید حاصل از کار قناعت بخش نبودند. انها به خاطر یافتن کار بهتر در باره رفتن به ملدووا تصمیم گرفتند و به فکر یافتن کسانی افتادند که در عبور غیرقانونی از سرحد به انها کمک نمایند.

ماموران سرحدی دریور اوکراینی را به خاطر کمک به اتباع خارجی جریمه و اتباع خارجی را به خاطر تلاش جهت عبور غیقانونی از سرحد بازداشت نمودند. در باره شخص سوم که به سازماندهی انتقال غیرقانونی مردم از طریق سرحد مظنون می باشد، مساله ترتیب نمودن دوسیه جزایی بررسی میشود.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیستم دی ۱۳۸۹ساعت 23:16  توسط سید طاهر موسوی  |