روشنایی

خبرها و مطالب داغ داغ از افغانستان

گزارش لحظه به لحظه: کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر القاعده. از بی بی.سی و عکسهای مخفیگاه

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده، کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر القاعده، توسط نیروهای آمریکایی را نقطه عطفی در مبارزه با تروریسم دانسته، اما گفته است که این مبارزه هنوز به پایان نرسیده است. او گفت که کشته شدن اسامه بن لادن این پیام را به شورشیان طالبان می دهد که نمی توانند علیه آمریکا و متحدانش به پیروزی دست پیدا کنند. خانم کلینتون گفت که طالبان این گزینه را در پیش روی دارد که از همکاری با القاعده دست بردارد و وارد روند صلح شود.

http://files.afghanpaper.com/pics/201105/201105020810433426.jpg 

20:00 بر اساس گزارشها تا زمان خروج نیروهای ویژه آمریکایی شرکت کننده در عملیات علیه اسامه بن لادن از حریم هوایی پاکستان، مقامات پاکستانی از این عملیات خبر نداشتند.

19:30 جان برنن، مشاور رئیس جمهوری آمریکا در امور مبارزه با تروریسم در سخنانی در کاخ سفید گفت که دفن اسامه بن لادن در دریا با رعایت موازین اسلامی و در حضور افراد مناسب صورت گرفت. وی گفت که بطور زنده در جریان عملیات حمله به مخفی گاه بن لادن بوده است و این پیروزی را دست‌آوردی عظیم در مبارزه با تروریسم توصیف کرد.

18:50جان کری، مسئول روابط خارجی سنا امریکا گفت :"تصمیم آقای اوباما برای این عملیات، تصمیم شجاعانه ای بوده که از سوی رئیس جمهوری اتخاذ شده است. اشتباهات زیادی ممکن بود روی دهد اما این اتفاق نیفتاد."

18:15 براساس برخی گزارش ها، دولت امریکا تصاویری از جسد اسامه بن لادن در اختیار دارد و دولت آقای اوباما در حال بحث و بررسی در خصوص نمایش عمومی این تصاویر است.

18:10 فشارهای سیاستمداران امریکایی بر پاکستان افزایش یافته است.جوزپه لیبرمن مدیر امنیت داخلی سنای امریکا، می گوید: "اسلام آباد باید به امریکا ثابت کند که هیچ اطلاعی از محل اسامه بن لادن نداشته است."

17:55هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت" همکاری پاکستان با نیروهای امریکایی منجر به شناسایی مجتمعی شد که اسامه بن لادن در آن کشته شد."

17:45 همسر پیشین برادر بن لادن به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "بن لادن ترجیح می داد کشته شود تا در دادگاهی در امریکا محاکه شود". کارمن بن لادن که در سوئیس متولد شده و  20 سال پیش از یسلام برادر بن لادن جدا شده است همچنین معتقد است که" بن لادن حامیان قدرتمندی داشته که او را تا پایان عمرش محافظت و تامین می کردند."

17:35 به گزارش رویترز مقام های اطلاعاتی امریکا می گویند "هیچ نشانه ای از اینکه پاکستان از محل اختفا اسامه بن لادن اطلاع داشته، وجود ندارد."

17:25 به گزارش رویترز وزارت دفاع امریکا می گوید: "به دلیل اینکه هیچ کشوری حاضر به پذیرش جنازه اسامه بن لادن نبود، جسد او به دریا سپرده شده است."

17:20 باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا در سخنرانی زنده در کاخ سفید اعلام کرد: "پس از مرگ اسامه بن لادن، جهان امن تر و جای بهتری برای زندگی است."

17:10 خبرگزاری فرانسه به نقل از شاهدان عینی اعلام کرد:" صدها نفر از مردم در شهر کویته در جنوب غربی پاکستان به منظور بزرگداشت بن لادن، رهبر کشته شده القاعده، پرچم امریکا را آتش زده و علیه امریکا شعار دادند."

بگفته مقامات آمریکایی ، نظامیان این کشور بدون اطلاع پاکستانی ها از مدت ها قبل این منطقه را زیر نظر داشتند و روز یکشنبه شب هنگام بر این منطقه هجوم بردند.

گفته می شود که یک هواپیمای بدون سرنشین و یک هلیکوپتر نظامیان آمریکایی نیز در این عملیات سرنگون شده است.

17:00 کتی کی، گزارشگر بی بی سی که از پنتاگون گزارش می دهد، گفت: عکس هایی از کشته شدن اسامه بن لادن وجود دارد. اما کاخ سفید نگران نمایش این عکس ها است به این دلیل که عکس ها بسیار "خشن و خونین" است.

16:50 یک مقام دفاعی امریکا به رویترز گفت:"پیش از سپرده شدن جسد بن لادن به دریا، مراسم مذهبی تدفین برایش اجرا شد."

16:45 وزیر امور خارجه روسیه گفت "حذف اسامه بن لادن، تروریست شماره یک دنیا، نقطه عطفی در  جنگ بین المللی علیه تروریسم است."

16:40 مایکل مور، فیلمساز معروف در توئیترش نوشت:حال که بن لادن مرده است، "می توانم شامپویم را در کیف دستی ام بگذارم، می شود کفشم را از پای در نیاورم، می شود ارتش ما به خانه بازگردد؟"

16:35 به گزارش رویترز، بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد با ابراز خرسندی از کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر القاعده گفت که" کشته شدن او نقطه عطفی در مبارزه با تروریسم است."

16:25 وزیر امور خارجه مالی با ابراز خرسندی از کشته شدن بن لادن گفت:" باید به دقت مراقب بود، می دانیم که هر بار القاعده ضربه ای می خورد در تلاش برای انتقام گرفتن است."

15:55 براساس آخرین گزارش های رسیده، پس از انجام آزمایش دی ان ای مشخص شد که فردی که دیشب در عملیات امریکا در ابیت آباد کشته شده است، اسامه بن لادن، رهبر القاعده است.

15:30 پرویز مشرف، رئیس جمهوری پیشین پاکستان در دوبی گفت: "امریکا در عملیاتش برای کشتن بن لادن حاکمیت پاکستان را نقض کرده است."

15:25 سید ریاض حسین از  ابیت آباد، شهری که بن لادن در آن پیدا شد، گفت: این باور کردنی نیست. او نزدیک به خانه ما و ارتش زندگی می کرد. این بسیار سخت است که گفته شود کسی می دانست او اینجاست، من نمی دانستم و هر روز نیز از این محل عبور می کردم."

15:20 چارلز وولف که همسرش را در حملات 11 سپتامبر از دست داده است، به بی بی سی گفت: "کشته شدن بن لادن عدالت است. من خوشحالم و قلبا از این موضوع راضی هستم."

15:10 نیک کلگ معاون نخست وزیر بریتانیا به بی بی سی گفت او می خواهد ا"ز همه کسانی که در شناسایی بن لادن دست داشتند، تقدیر کند و امیدوار است که در آینده دنیای امن تری داشته باشیم."

15:00 یک جوان در ولایت بامیان گفته است: "فکر می کنم که دیگر آمریکا از آمدن به افغانستان خسته شده و از جنگ با طالبان، القاعد و ترویستها خسته شده و سناریوی ساخته که با توجیهی عاقلانه از افغانستان خارج شود. امروز خروج را این طور توجیه می کند که اسامه بن لادن را کشتیم و حالا از افغانستان خارج می شویم."

14:54 ایکرام سهگال، تحلیلگر امنیتی می گوید"مقامات پاکستانی قطعا از عملیات انجام شده مطلع بودند. این امکان وجود ندارد که رادارهای پاکستانی هلیکوپترهای امریکایی را ردیابی نکرده باشند." پیشتر یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان گفته بود" از جزئیات عملیات نیروهای امریکایی اطلاعی نداشته است."

14:50 خانم کلینتون که در کاخ سفید سخن می گفت همچنین اضافه کرد که امریکا به مبارزه با طالبان و متحدانش در افغانستان ادامه می دهد. پیام ما به طالبان این است" شما نمی توانید ما را شکست دهید اما می توانید گزینه رها کردن القاعده را انتخاب کنید."

14:44 هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه امریکا  پس از  کشته شدن اسامه بن لادن اعلام کرد" عدالت اجرا شده است."

14:32 لینزی جرمن نماینده، " ائتلاف جنگ را متوقف کنید" می گوید: "حالا، امریکا باید نیروهایش را از افغانستان خارج کند." کشته شدن اسامه بن لادن به عنوان نقطه عطفی در جنگ علیه تروریسم قابل ستایش است. اگر امریکا خواهان تغییر اوضاع است باید سیاست هایی غیر از آنچه در حال حاضر دارد را در پیش بگیرد.

14:15 حیدر در کراچی پاکستان نوشته: چطور ممکن است که ارتش پاکستان از عملیات امریکا اطلاع نداشته باشد؟بنابراین همه در اینجا می گوید که بنابراین هر کسی می تواند وارد مرز هوایی ما شود، در نزدیکی مرکز آموزش ارتش پاکستان عملیات انجام دهد و ارتش پاکستان نیز از موضوع بی خبر باشد.خبر خوبی است که اسامه بن لادن مرده است. من مطمئن هستم که امریکا امن است، اما کراچی چطور؟

14:14یک دختر دانشجو در شهر کابل  در واکنش به کشته شدن اسامه بن لادن گفت: "من کشته شدن اسامه بن لادن را به فال نیک می گیرم، بخاطر این که او سرکرده گروه القاعده بود و علیه مردم چه کارهایی که نکرد."

13.59 لئون پانتا رئیس سازمان سیا به خبرگزاری رویترز گفت "احتمالا القاعده تلاش خواهد کرد که پس از مرگ بن لادن دست به اقدامات تلافی جویانه بزند."

13:54 سفیر پاکستان می گوید دلیل اینکه آقای اوباما از پاکستان به دلیل همکاری اش در کشته شدن بن لادن تشکر کرده، " فراموشی لحظه ای او" در نیمه شب بوده است.

13:45 واجد شمس الحسن، سفیر پاکستان در بریتانیا به بخش جهانی بی بی سی گفت" او به هیچ عنوان بی اطلاعی پاکستان را در خصوص عملیات انجام شده  نمی پذیرد." آقای حسن افزود: مقامات پاکستانی همیشه با نیروهای امنیتی و سی آی ای امریکا ارتباط تنگاتنگی داشته اند، بنابراین همکاری همه جانبه بین پاکستان و امریکا بوده است."

13:38 لیام فاکس، وزیر دفاع بریتانیا گفته است که علیرغم اعلام خبر کشته شدن رهبر القاعده، بریتانیا همچنان هوشیار باقی خواهد ماند. آقای فاکس گفت که بریتانیا باید به نبرد علیه ایدئو لوژی و سازمان القاعده ادامه دهد.

13:32 خبر عملیاتی که منجر به مرگ اسامه بن لادن در پاکستان شد، اولین بار در سایت توییتر منتشر شد.گزارشی در این باره را در سایت فارسی بی بی سی بخوانید.

13:05عربستان سعودی ابراز امیدواری کرده که مرگ اسامه بن لادن، رهبر القاعده، به نبرد جامعه جهانی با تروریسم کمک خواهد کرد.

12:49پرویز مشرف، رئیس جمهوری سابق پاکستان، گفته است که عملیات نظامی آمریکا علیه اسامه بن لادن در خاک پاکستان "نقض حاکمیت ملی" این کشور بوده و افزوده است که آمریکاییان می بایست دولت پاکستان را از این برنامه مطلع می کردند. به گزارش خبرگزاری هندی پرس تراست، مشرف در عین حال تاکید کرده است که کشته شدن رهبر القاعده یک "پیروزی" برای مردم پاکستان و سایر ملل صلح دوست جهان است. پرویز مشرف که تا سال 2007 به مدت هشت سال رئیس جمهوری پاکستان بود و همواره حضور رهبران القاعده در این کشور را تکذیب می کرد، از اینکه بن لادن در خانه ای در شهر ابیت آباد پاکستان یافت شد ابراز شگفتی کرده است.

12:22 تلویزیون انگلیسی زبان پرس تی وی، متعلق به دولت  ایران، با پخش زیرنویس هایی با عنوان خبر فوری نوشته است: "ایران: بعد از مرگ بن لادن به حضور خارجی در منطقه نیازی نیست" و "وزارت خارجه: ایران امیدوار است مرگ بن لادن به خونریزی در منطقه خاتمه دهد." به گزارش این شبکه، سخنگوی وزات خارجه ایران گفته است با کشته شدن بن لادن، ایالات متحده و متحدان آن کشور دیگر بهانه ای ندارند تا تحت عنوان مبارزه با تروریسم، به خاورمیانه نیرو اعزام کنند.

12:05 اسماعیل هنیه، رئیس دولت به رهبری جنبش حماس در نوار غزه، با توصیف اسامه بن لادن به عنوان "مجاهد عرب"  از کشته شدن او در عملیات نظامی آمریکاییان ابراز تاثر کرده و این اقدام را "ادامه سیاست آمریکا در سرکوب و ریختن خون اعراب و مسلمانان" دانسته است. اسماعیل هنیه دیدگاه های حماس و القاعده را متفاوت دانسته اما گفته است "ما ترور و قتل یک مجاهد عرب را محکوم می دانیم و دعا می کنیم رحمت خداوند شامل حال او و تمامی مومنان و شهیدان باشد."  پیشتر، تشکیلات خودگردان فلسطینی مستقر در کرانه باختری رود اردن کشته شدن اسامه بن لادن را اقدامی موثر در تقویت صلح دانسته بود.

11:56 خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - به نقل از سرویس امنیتی پاکستان نوشته است که در درگیری منجر به کشته شدن اسامه بن لادن، سه تن از زنان و شش تن از پسران او نیز دستگیر شده اند و افزوده است که پیشتر، منابع خبری، از دستگیری دو زن و چهار پسر بن لادن خبر داده بودند.

11:40 محمود عزت، که نفر دوم در رهبری گروه اخوان المسلمین مصر محسوب می شود، به خبرگزاری فرانسه گفته است که اسامه بن لادن نماینده اسلام نبود و در عین حال، از ایالات متحده خواسته است نیروهای نظامی خود را از افغانستان و عراق خارج کند "نه به این خاطر که بن لادن از میان رفته، بلکه به این دلیل که آمریکا این کشورها را اشغال کرده است."

11:29 خبرگزاری فارس در گزارشی با عنوان "بعد از بن لادن گزینه بعدی آمریکا برای دشمن چه کسی خواهد بود" نوشته است که با کشته شدن بن لادن، آمریکا باید در صدد یافتن دشمن دیگری باشد. فارس می افزاید که یک دشمن احتمالی می تواند چین باشد که رقیب اقتصادی آمریکاست، اما این احتمال مردود است زیرا چین شریک تجاری ایالات متحده هم هست. به نوشته فارس، آمریکا می تواند  ایران را که با دستیابی به توانمندی هسته ای، "درمسیر تبدیل شدن به یک ابرقدرت منطقه ای" است، دشمن شماره یک خود معرفی کند به خصوص اینکه ایرانیان شیعه هستند و رقیب عربستان و مصر محسوب می شوند.

محل سکونت اسامه بن لادن در یک شهرک نیمه نظامی در چند کیلومتری اسلام آباد پایتخت پاکستان و در نزدیکی بزرگترین مرکز نظامی و محل نگهداری تسلیحات اتمی و آکادمی های استخباراتی این کشور که هشت سال قبل توسط یک نظامی پاکستانی خریداری شده و در اختیار اسامه بن لادن قرار گرفته است.

بگفته مقامات آمریکایی ، نظامیان این کشور بدون اطلاع پاکستانی ها از مدت ها قبل این منطقه را زیر نظر داشتند و روز یکشنبه شب هنگام بر این منطقه هجوم بردند.

بن لادن در پاکستان طرفدارانی نیز دارد که عکس وی را بعنوان تبرک در منزل شان نگهداری نموده و در برخی فروشگاه ها رسما به فروش می رسد.

11:15 شبکه رادیو و تلویزیون دولتی ایران در یک خبر تحلیلی، گفته است که عملیات منجر به کشته شدن اسامه بن لادن با همکاری سرویس های اطلاعاتی پاکستان اجرا شده و یادآور شده است که در گذشته رسانه های غربی بارها خبر کشته شدن بن لادن را منتشر کرده بودند. در این تحلیل آمده است که با توجه به نزدیک بودن انتخابات در آمریکا، موقعیت کنونی بهترین فرصت باراک اوباما و حزب دموکرات برای اعلام خبر کشته شدن اسامه بن لادن بوده است تا اذهان مردم آمریکا را از بحران اقتصادی، توفان در آلاباما و ناتوانی دولت اوباما در مواجهه با چنین بحران هایی منحرف سازند.

11:05 سیلویو برلوسکنی، نخست وزیر ایتالیا، گفته است که اگرچه مرگ هیچکس "مایه جشن و سرور نیست" اما کشته شدن بن لادن نتیجه ای قابل توجه برای آمریکا و تمامی دموکراسی های جهان محسوب می شود. آقای برلوسکنی در عین حال هشدار داده که ممکن است این حادثه انگیزه واکنش هایی "در جهان تروریسم" شود و در نتیجه، لازم است همگان هشیاری خود را حفظ کنند.

10:56 خبرگزاری مهر در ایران در گزارش ویژه ای با عنوان "بررسی گرافیکی تصویر جنازه بن لادن/مرگ اسامه دروغ است!" نوشته است که بررسی گرافیکی تصویر منتشر شده از جنازه اسامه بن لادن که ساعاتی پیش از تلویزیون پاکستان پخش شد باعث افزایش ابهام در مورد صحت خبر مرگ رهبر شبکه القاعده شده است. این خبرگزاری می نویسد که نگاهی دقیق "نشان می دهد که این تصویر ساختگی است و احتمال می رود که بن لادن کشته نشده باشد."

10:51 دبیرکل پیمان ناتو با ابراز خوشحالی از مرگ اسامه بن لادن، گفته است که اعضای این پیمان به ماموریت خود در افغانستان ادامه می دهند تا مانع از آن شوند این کشور بار دیگر به مامنی برای تروریست ها مبدل گردد. تا پیش از حمله ائتلاف به رهبری آمریکا به افغانستان، این کشور مقر اصلی رهبری شبکه القاعده محسوب می شود.

10:45 سایت رجا نیوز، از پایگاه های اینترنتی نزدیک به محمود احمدی نژاد، به نقل از "فعالان سیاسی" گفته است که عملیات منجر به کشته شدن بن لادن "نتیجه رایزنی سران کاخ سفید با مقامات سعودی برای تغییر دادن وضعیت منطقه خاورمیانه به ویژه در زمینه تحولات کنونی است." این سایت گفته است "در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و نارضایتی فزاینده از عملکرد اقتصادی دولت اوباما سبب شده تا برخی دیگر از تحلیلگران نسبت به موقعیت زمانی این خبر تشکیک کنند."

1033: ملاضعیف، سفیر رژیم ساقط شده طالبان در پاکستان، درمصاحبه با بی بی سی گفته است که کشته شدن بن لادن یک دستاور نیست و اینگونه فعالیت ها در منطقه و جهان اسلامی برای آمریکایی ها سودی ندارد بلکه زندگی مردم را در دنیا دشوارتر می کند. ملاضعیف افزوده است که برخلاف اظهارات آمریکاییان، کشتن بن لادن باعث برنده شدن آنان در جنگ یا کاهش مقاومت علیه آنان نمی شود بلکه برعکس، عملیات علیه آمریکاییان را شدت می بخشد.

10:31 خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - در تفسیری پیرامون کشته شدن اسامه بن لادن با عنوان "کارت آمریکا سوخت"، نوشته است "اگر چه مطبوعات غرب همواره سعی دارند بخش همکاری بن لادن با سازمان جاسوسی آمریکا را از زندگینامه وی حذف کنند، اما این یک واقعیت است که اسامه محصول خروجی دو دستگاه تربیتی وهابی و سیستم های جاسوسی آمریکا و انگلیس برای منطقه و جهان بوده است." این خبرگزاری اظهار نظر کرده که اگرچه کشته شدن بن لادن "به عنوان یک مهره سوخته تاثیری بر تداوم شکست ناتو" در افغانستان ندارد اما "می تواند محبوبیت کاهش یافته رئیس جمهوری آمریکا را به دلیل شروع جنگ سوم در لیبی، بهبود بخشد."

10:25 سفیر افغانستان در تهران به خبرگزاری دولتی - ایرنا - گفته است که کشته شدن اسامه بن لادن در خاک پاکستان نشانه آن است که برای ریشه کنی تروریسم در منطقه، باید یک همکاری مشترک وجود داشته باشد و این تایید حرف کابل است که همواره می گفت ریشه های تروریسم را باید در بیرون از افغانستان قطع کرد.

10:17 شبکه عرب زبان العربیه گزارش کرده که در پی انتشار خبر کشته شدن بن لادن، در برخی مناطق و شهرهای عراق تدابیر امنیتی شدیدی به اجرا در آمده تا از هرگونه عملیات انتقام جویانه شبکه القاعده در این کشور، به خصوص علیه پایگاه های نظامی آمریکایی ممانعت شود. این شبکه تلویزیونی از شادمانی مردم در برخی مناطق عراق خبر داده است.

10:12 تونی بلر، نخست وزیر بریتانیا در زمان حملات انتحاری یازده سپتامبر و از طرفداران ثابت قدم دکترین جورج بوش در مورد مبارزه جهانی با تروریسم، "مراتب تشکر قلبی" خود را از باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، به خاطر کشتن اسامه بن لادن ابراز داشته و گفته است عملیات منجر به کشته شدن بن لادن نشان می دهد که "کسانی که مرتکب عملیات تروریستی علیه مردم بی گناه می شوند سرانجام گرفتار عدالت خواهد شد."

10:04 خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی تفصیلی، یادآور شده است که بن لادن در شهر  ابیت آباد کشته شد که محل استقرار سه هنگ ارتش پاکستان است و اقامتگاه او هم به صورت یک ساختمان مجلل با تجهیزات امنیتی چشمگیر در نزدیکی آموزشگاه افسری این شهر بنا شده بود. این خبرگزاری گفته است که با توجه به این شرایط، سئوالاتی در مورد نا آگاهی مقامات پاکستانی از حضور بن لادن در ابیت آباد مطرح است.

09:55 علاء الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران، ضمن ابراز تردید در صحت خبر کشته شدن اسامه بن لادن، گفته است که این موضوع بهانه ای برای کسب امتیاز ایجاد یک پایگاه ثابت آمریکایی در افغانستان است. به گزارش خبرگزاری مهر، آقای بروجردی با اشاره به حضور نظامی چهل و هفت کشور جهان در افغانستان، این کشورها را به "اشغال نظامی یک کشور اسلامی" متهم ساخته و گفته است که افغانها همانطور که در برابر اشغال توسط شوروی مقاومت کردند اجازه اشغال کشورشان را به غرب نمی دهند.

09:49 خبرگزاری فرانسه در گزارشی تایید نشده به نقل از رسانه های آمریکایی نوشته است که جسد اسامه بن لادن پس از اجرای مراسم اسلامی تدفین، در نقطه ای نامعلوم به دریا سپرده شد تا مدفن او به زیارتگاهی برای هوادارانش تبدیل نشود. همین خبرگزاری گفته است که سازمان های اطلاعاتی با شناسایی و دنبال کردن یکی از رابط های مورد اعتماد بن لادن، به محل اقامت رهبر القاعده پی بردند. آمریکا برای سر بن لادن جایزه ای هنگفت تعیین کرده بود اما مشخص نیست که آیا یافتن محل او حاصل دریافت اطلاعات از افراد خاص بوده است یا نه.

09:36 بازهم در مورد تاثیرات مالی کشته شدن رهبر القاعده، با اعلام موفقیت نیروهای آمریکایی در یافتن و کشتن بن لادن، بهای اوراق قرضه دولت آمریکا و نرخ برابری دلار افزایش و قیمت طلا کاهش یافت که نشان می دهد بازارهای مالی نسبت به ظرفیت ایالات متحده در حفظ امنیت آن کشور و جهان نظر مساعدتری یافته اند.

09:31 با اعلام خبر کشته شدن اسامه بن لادن، بهای نفت در بازارهای جهانی که به بالاترین سطح طی دو سال و نیم گذشته رسیده بود، اندکی کاهش یافت هر چند برخی ناظران گفته اند که خطر اقدامات تلافی جویانه عوامل القاعده و ادامه بحران در شمال آفریقا امکان افزایش مجدد بهای نفت را به دنبال دارد.

09:27 حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان، با اشاره به کشته شدن اسامه بن لادن در خاک پاکستان، گفته است که این واقعه نظر اعلام شده دولت افغانستان را ثابت می کند که پایگاه تروریسم در بیرون از خاک افغانستان واقع شده و نبرد علیه تروریسم نیز باید در خارج از خاک افغانستان دنبال شود.

09:22 رادیو و تلویزیون دولتی ایران خبر کشته شدن اسامه بن لادن را به نقل از منابع خبری خارجی پخش کرده اما خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - به نقل از امان الله رشید، کاردار سفارت پاکستان در تهران، نوشته است: "تا کنون اخبار تایید شده ای در رابطه با کشته شدن اسامه بن لادن به دست ما نرسیده است."

09:15 عبدالله گل، رئیس جمهوری ترکیه، با ابراز خرسندی از کشته شدن بن لادن، گفته است: "این حادثه نشان می دهد که تروریست ها و رهبران گروه های تروریستی سرانجام، چه کشته و چه زنده، گرفتار خواهند شد" و افزوده است "اینکه رهبر پیچیده ترین سازمان تروریستی بدینگونه گرفتار آمده باید درسی برای همگان باشد."

09:12 آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، کشته شدن بن لادن را "یک پیروزی برای صلح" خوانده اما هشدار داده است که این واقعه به معنی شکست افراطگرایی نیست.

08:55 خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از منابع آمریکایی نوشته است که در جریان حمله نیروهای آمریکایی به مقر اسامه بن لادن در پاکستان، بین دو طرف درگیری روی داد که طی آن، بن لادن در اثر اصابت گلوله به ناحیه سر، از پای در آمد. گزارش های تایید نشده دیگر حاکی از آن است که دست کم سه نفر دیگر، از جمله یکی از پسران بن لادن که از اعضای ارشد القاعده بوده نیز در این عملیات کشته شده اند.

08:51 وزیر امور خارجه پاکستان گفته است که کشته شدن بن لادن نشانه عزم کشور او و تمامی جهان در مبارزه جدی با تروریسم است. در حالیکه بن لادن در خاک پاکستان کشته شده، دولت این کشور هنوز در مورد جزئیات عملیات منجر به این حادثه اطلاعاتی انتشار نداده است.

08:49 سخنگوی دولت یمن، یکی از کشورهای محل فعالیت گروه های وابسته به شبکه القاعده، با تقدیر از عملیات منجر به کشته شدن بن لادن، ابراز امیدواری کرده است که اقداماتی "هدفمند" از این قبیل تا از میان بردن تروریسم در جهان همچنان ادامه داشته باشد.

08:42 نخست وزیر کنیا، که پایتخت کشورش در سال 1998 شاهد عملیات تروریستی منجر به کشته شدن صدها تن بوده، ضمن تشکر از "مردم آمریکا، پاکستان و تمام کسانی که در کشتن بن لادن همکاری داشته اند"  گفت که علاوه بر مقابله با شبکه القاعده، ریشه کنی تروریسم در منطقه مستلزم روی کار آمدن حکومتی با ثبات در سومالی است.

08:37 نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، در بیانیه ای از کشته شدن اسامه بن لادن اظهار خرسندی کرده و گفته است "به این ترتیب، بر بلای تروریسم، شکستی تاریخی وارد آمده است هر چند این شکست به معنی پایان کار القاعده نیست."

08:17 حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، کشته شدن رهبر شبکه القاعده در پاکستان را "خبری مهم" توصیف کرده و از طالبان خواسته است با توجه به چنین وقایعی، دست از جنگ بردارند.

08:14 نخست وزیر اسرائیل با ارسال پیامی برای رئیس جمهوری آمریکا موفقیت ایالات متحده در از میان برداشتن اسامه بن لادن را تبریک گفته و وزیر خارجه اسرائیل در سخنانی اظهار داشته است که اسرائیل یکی از هدف های عملیاتی بن لادن بوده و کشته شدن او "اهمیت نمادین بسیاری" دارد.

08:06سخنگوی تشکیلات خودگردان فلسطینی کشته شدن اسامه بن لادن را عاملی برای پیشبرد صلح دانسته اما گفته که مهمتر این است که  گفتمان و روش های خشونت آمیزی که بن لادن و دیگران در جهان به کار می گیرند شکست بخورد.

08:04 خبرگزاری رویتر به نقل از منابع آمریکایی گزارش کرده است که برای شناسایی جسد بن لادن از آزمایش های دی ان ا استفاده می شود.

07:53 به نقل از منابع آمریکایی گزارش شده است که با حمله نیروهای آمریکایی به مقر اسامه بن لادن در پاکستان، به دلیل مقاومت حاضران در محل، بین دو طرف درگیری روی داد که در جریان آن، اصابت گلوله به سر رهبر شبکه القاعده او را از پای در آورد.

7:50 دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، مرگ اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده، را باعث "آسودگی خیال" در سرتاسر جهان توصیف کرده است. آقای کامرون در بیانیه ای گفته است: "اسامه بن لادن مسئول بدترین فجایع تروریستی بود که جهان شاهد آن بوده است، فجایعی مانند عملیات انتحاری یازده سپتامبر و حملات دیگری که به کشته شدن هزاران نفر منجر شد که بسیاری از آنان شهروندان بریتانیا بودند."

7:48 جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده، را "دستاوردی پر اهمیت" توصیف کرده است. آقای بوش با صدور بیانیه ای گفت: "این دستاورد بسیار مهم نشانه یک پیروزی برای آمریکا، برای مردمی است که خواستار صلح در سرتاسر جهان هستند، و همچنین پیروزی برای کسانی است که عزیزانی را در 11 سپتامر سال 2001 از دست دادند."

7:30 در پی کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده، وزارت خارجه آمریکا به شهروندان این کشور در مورد "افزایش بالقوه خشونت ضد آمریکایی" در نقاط حساس جهان هشدار داده است. در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: "با توجه به نا مشخص و متحول بودن شرایط کنونی، به شهروندان ایالات متحده در مناطقی که این واقعه می تواند به بروز خشونت ضد آمریکایی منجر شود قویا توصیه می شود تا رفت و آمد خود در خارج از خانه یا هتل محل اقامت خود را محدود کنند."

5:30 باراک اوباما اعلام کرده است که آمریکا طی عملیاتی در پاکستان اسامه بن لادن رهبر شبکه القاعده و عامل حملات یازده سپتامبر را کشته است و جسدش را اختیار دارد. با انتشار این خبر هزاران نفر با تجمع در مقابل کاخ سفید، به ابراز شادمانی پرداختند.

مرگ اسامه بن‌لادن، رهبر القاعده در نزدیکی اسلام‌آباد، پیامدهای مهمی در روابط آمریکا و پاکستان خواهد داشت.

پاکستان سال‎ها مرکز مبارزه علیه القاعده و شبکه جهانی آن بوده است.

این کشور مهم‌ترین متحد آمریکا در این نبرد و تا آنجا که به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا مربوط می‌شود، بدقلق ترین متحد ایالات متحده است.

پاکستانی‌ها بارها هرگونه ارتباط با القاعده یا میزبانان سابق این گروه در افغانستان، یعنی طالبان را، که رهبری آن از سال۲۰۰۲ در پاکستان مستقر بوده، رد کرده‎اند.

اما باز هم آشکار شدن این واقعیت که اسامه بن‌لادن در مجتمعی بزرگ در نزدیکی آکادمی نظامی پاکستان زندگی می‌کرده، یک بار دیگر همان سوال قدیمی را مطرح کرده است.

نقطه بحران

بعد از حملات ۱۱ سپتامبر، پاکستان خالد شیخ محمد را که گفته می شد 'طراح اصلی' این حملات بود، دستگیر کرد.

اما از سال ۲۰۰۵ تا کنون این ظن در میان مقام‌های آمریکایی شدت گرفته است که برخورد سازمان اطلاعاتی ارتش پاکستان، ISI، با گروه‌های اسلامگرای افراطی برخوردی کاملا گزینشی بوده است.

گزینش سازمان بر این اساس صورت می گیرد که از نظر ISI کدام گروه بیشتر در جهت منافع ملی این سازمان قدم برمی‌دارد.

به طور کلی این که این گروه‌ها تا چه حد به عنوان مانعی در برابر نفوذ روزافزون رقیب دیرین پاکستان، یعنی هند عمل‎ می‎کنند، بر نگاه ISI بر آنها تاثیر دارد.

اگر آمریکا به این نتیجه برسد که عناصری در درون ISI ازمحل اختفای بن لادن خبر داشته‌اند و هیچ واکنشی نشان ندادند ، روابط آمریکا با پاکستان، که الان هم دچار تنش است، به نقطه بحران خواهد رسید.

ایالات متحده، بریتانیا و دیگر کشورهای غربی سالانه میلیاردها دلار به پاکستان کمک می‎کنند.

پناهگاه امن

این واقعیت که اسامه بن لادن سال‌ها بیخ گوش ارتش پاکستان زندگی می‌کرده، این سوال را هم به ذهن ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا در افغانستان می آورد که "چرا در حالی که شورشی‌های طالبان از پاکستان رهبری می‌‌شوند، ما هنوز در افغانستان می‌جنگیم؟"

این که پاکستان تا چه اندازه درخواست‎های مشخص کمک آمریکا برای نبرد با القاعده و افراط گراها را اجابت کند، نقش مهمی در تصمیم‌گیری باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا درباره آغاز عقب نشینی نیروهای آمریکایی از افغانستان در ماه ژوییه امسال خواهد داشت.

"شاخه اطلاعاتی ارتش پاکستان یا ISI تا چه حد از حضور بن‌لادن در این منطقه آگاه بوده و اگر اطلاع داشته چه زمانی از این موضوع باخبر شده است؟ مجتمع مسکونی محل اقامت بن‌لادن دیوارهای بلندی داشته و به سیم خاردار و دوربین‌های مداربسته مجهز بوده است. چه کسی این خانه را ساخته است؟ آیا در تمام این مدت هیچ یک از مقام های محلی، پلیس و اعضای آکادمی نظامی، نسبت به آن مشکوک نشده‌اند؟"

پاکستان تاکنون اجازه فعالیت به پایگاه‎های مخفی آمریکا و همین طور عملیات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در داخل خاک پاکستان را داده است. این حملات در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما سه برابر شده است.

از سوی دیگر آمریکا معتقد است با وجود آن که پای القاعده تا حد زیادی از افغانستان کوتاه شده، اما ماموریت تقویت این کشور در برابر بازگشت احتمالی القاعده هنوز پایان نیافته است.

گروه طالبان دولت حامد کرزی درافغانستان را 'دست‌نشانده' غرب می‎داند و از تمام نیروهای خارجی می‌خواهد که خاک افغانستان را ترک کنند.

در حال حاضر دو شاخه مهم القاعده وجود دارد که در مناطق قبیله نشین پاکستان در مرز افغانستان مستقر هستند و فعالیت می‌کنند.

شبکه حقانی مسئول بسیاری از حملات علیه سربازان خارجی در افغانستان و حملات انتحاری در آنجا است و لشکر طیبه نیز چندین حمله در شهر مومبای هند در سال ۲۰۰۸ انجام داده است.

آمریکا معتقد است تا زمانی که رهبری طالبان افغانستان و شبکه حقانی در پاکستان فعال هستند، امکان ادامه فعالیت شورشیان در داخل افغاستان وجود دارد.

به دلیل آن که طالبان پاکستان، با هدف برقراری حکومتی اسلامی، حمله‎هایی در این کشور انجام داده است، مقامات پاکستان اقداماتی را علیه این گروه انجام داده‎اند.

اما طالبان افغانستان کمتر مورد توجه مقام های پاکستان قرار گرفته؛ گروهی که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، بر این باور است که شاخه اطلاعاتی ارتش پاکستان (ISI) در کمک به آموزش آنها نقش داشته است.


+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 2:8  توسط سید طاهر موسوی  |